sobota, 9 listopada 2013

Android: Runda pierwsza[Screen orientation]

Ostatnio na tapecie mam Androida, przy braku czasu(co spowodowane jest maturą) to fajna alternatywa do "zabawy"(oczywiście w żadnym wypadku nie umniejszając tej technologi) - tak więc, kilka następnych wpisów będzie właśnie ów platformie poświęcone.

Jeżeli ktoś szuka fajnego wprowadzenia(po polsku), to znajdzie je tutaj(javastart)

A teraz do rzeczy, w tym poście zajmiemy się orientacją, urządzenia z Androidem przyjmują dwie pozycje:
Landscape:

Portrait:


Taką właściwość w telefonie - przepraszam - w smartphonie osiągamy oczywiście przechylając go, natomiast w emulatorze Eclipsa(ADT Plugin) używamy kombinacji ctrl+f11.

Do obsłużenia obu przypadków, potrzebujemy dwóch wersji naszego layoutu, Android jest na tyle inteligenty(w końcu jądro linuxa ;D ) że wystarczy stworzyć dodatkowy folder o nazwie "layout-land" który odpowiada za orientację "landscape" - System sam wybierze który layout jest potrzebny.

Teoretycznie na tym można zakończyć, ale razem z tematem orientacji wiążę się pytanie, jak obsłużyć sobie taką zmianę w kodzie ?
A no nie jest to nic trudnego, wywołujemy metodę getConfiguration() która należy do klasy Resources - aktualny zasób możemy natomiast zdobyć przy pomocy metody getResources(), czyli np: Przykład jak można zastosować takie sprawdzenie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz